autostarogard.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki olej najlepiej wlać do silnika
Autor Wiadomość
Krzysztof
moderator



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 14807
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 16:57   Jaki olej najlepiej wlać do silnika

Wiem że jest już temat ale o doborze oleju do przebiegu, tu chciałem rozpocząć dyskusję na temat oleju do silnika gdzie szybkości mogą być duże i wysilenie silnika tez może być duże, czeka mnie wymiana w Alfie,

Jak olej polecacie jaka firma i jakie parametry
_________________
Człowiek może osiągnąć wszystko czego pragnie, jeśli tylko pomoże innym w osiągnięciu tego – czego oni pragną.
Zig Ziglar

Moja Niemiecka Taryfa
http://www.autostarogard.pl/viewtopic.php?t=7001
 
 
 
conpress
moderator



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 2771
Skąd: z bliska
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 18:40   

w temacie oleju do AR GTV 20TB

wg katalogu Castrola zalecany w tym aucie jest olej o parametrach 10W60 w ilości 7.3 litra..
opcjonalnie 5W40

wg katalogu Shella zalecany jest Shell Helix Ultra Racing (10W60) lub Shell Helix Ultra (5W40)
w ilości ...6.5 litra :-) ))


osobiście uważam że ze względu na fakt że jest to silnik benzynowy, turbodoładowany - powinno się zastosować olej klasy 10W60 (ze względu na sporą rozpiętość temperatur roboczych oleju w tym silniku).. marka oleju wg preferencji własnych (myślę że Castrol Edge Sport byłby najwłaściwszy)
_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

Jeśli facet mówi, że coś naprawi, to znaczy, że to zrobi. Nie trzeba mu o tym cały czas co pół roku przypominać..

 
 
D2
Kierowca kat. B
Forever Eclipsed



Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 367
Skąd: Stg/Warszawa
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 19:14   

slyszalem, ze castrol rozlewany w polsce jest bardzo słabej jakości..

dużo dobrych opinii słyszałem na temat valvoline ( http://www.valvoline.pl/VR1Rancing_index.html ), motul i liqui molly (np. http://www.topendpower.pl...+gt1+10w60.html )

ja sam niedawno zalałem brytyjskiego millersa ( http://www.topendpower.pl...t+5+litrow.html ), ponoć też bardzo dobry olej..
(tu jest 10w60 http://www.topendpower.pl...++5+litrow.html )

z tym, że na 10w60 silnik powinien być w bardzo dobrym stanie...
Ostatnio zmieniony przez D2 Pon Mar 29, 2010 19:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
conpress
moderator



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 2771
Skąd: z bliska
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 22:33   

D2 napisał/a:
slyszalem, ze castrol rozlewany w polsce jest bardzo słabej jakości(..)


też to słyszałem.. i jakoś nie bardzo wiem czy ma sens ustosunkowywanie się do takich informacji.. :roll:

D2 napisał/a:
(..)dużo dobrych opinii słyszałem na temat valvoline (...), motul i liqui molly (..)


można tyle powiedzieć co powyżej.. tzn. też słyszałem i.. to by było na tyle.. ;-)



D2 napisał/a:
(..) sam niedawno zalałem brytyjskiego millersa (..), ponoć też bardzo dobry olej.. (..)


..no ponoć :-) , a tak na poważnie - Motul, LiquiMolly, czy Millers - to oleje mało znane w mediach, za to bardzo popularne i często stosowane przez motocyklistów, silniki wyczynowe jak i wszelkie im podobne wysilone wyżyłowane maszyny..


Gwoli ciekawości.. opiszę przypadek Castrola - bo mam kilka lat już z nimi do czynienia i...
to co spotykamy w supermarketach, sklepach motoryzacyjnych, serwisach szybkiej obsługi, stacjach paliw to komercyjne i tzw popularne linie olejów dla "zwykłego Kowalskiego"
- Castrol GTX
- Castrol Motor Oil
- Castrol Magnatec
- Castrol Edge


z kolei dla świadomych odbiorców (najczęściej warsztaty i dobre sklepy - które mają najczęściej podpisane umowy bezpośrednio z samym Castrolem, mają stały kontakt z doradcami-inżynierami Castrola) są oferowane następujące linie:
- Castrol SLX Professional
- Castrol TWS Motorsport
- Castrol Magnatec Professional

..te linie to już podobna półka co Motul, LiquiMolly, czy Millers.., np. wszystkie modele "M" BMW - są fabrycznie zalewane i później mają stosowaną linie TWS Motorsport, która to też jest stosowana w wszelkich motocyklach tej samej marki (do motorów stosuje się również linie SLX..)

sam osobiście - jak napisąłem wcześniej w miarę możliwości (finansowych) staram się kupować Castrola - lub jeśli występuje ciekawa oferta cenowa - produkty Mobila

jednak zasada jest taka - "lepiej zmieniać często na świeży olej z średniej półki, niż raz bardzo długi czas nalać super drogiej profesjonalnej oliwy" (zapytajcie motocyklistów w jakich interwałach zmieniają olej, lub popatrzcie za ocean - gdzie mimo ogromnych przebiegów aut - jak często zmieniają olej..


D2 napisał/a:
(..)z tym, że na 10w60 silnik powinien być w bardzo dobrym stanie...


..no raczej musi być w dobrym stanie.. jak jest w agonalnym lub nawet kiepskim to nawet najbardziej gęsty olej mu nie pomoże - co najwyżej przyśpieszy jego remont lub skaże dany mechanizm na śmierć technlogiczna..
_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

Jeśli facet mówi, że coś naprawi, to znaczy, że to zrobi. Nie trzeba mu o tym cały czas co pół roku przypominać..

 
 
Krzysztof
moderator



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 14807
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 22:56   

u mnie w alfie obecnie jest Selenia 20K czyli 10W/40 ale nie jestem przekonany ze to dobry olej mimo że Alfa Romeo go zaleca
_________________
Człowiek może osiągnąć wszystko czego pragnie, jeśli tylko pomoże innym w osiągnięciu tego – czego oni pragną.
Zig Ziglar

Moja Niemiecka Taryfa
http://www.autostarogard.pl/viewtopic.php?t=7001
 
 
 
Huragan
Kierowca Rajdowy



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 1453
Skąd: Starogard
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 23:45   

A ja tam do mojego starego coswortha ,troche wysilonego wlalem castrol edge 10w60 i mysle ze to dobry plan :) Nie wiem jak ze spalaniem oleju bo w sumie jeszcze nie dolewalem ale ja ogolnie malo jezdze wiec nie grozi mi za duzo dolewania -raczej wymiana z powodu na czas :)Ogólnie jestem zdania ze wystarczy czesciej zmieniac ten olej nawet sredniej jakosci i powinno byc ok
_________________
ELEKTRONIKA SAMOCHODOWA 504-074-873
huragan.sierrafan.pl
NAPEŁNIANIE KLIMATYZACJI (czyszczenie ukladu,wymiana oleju w układzie) 120PLN
 
 
 
D2
Kierowca kat. B
Forever Eclipsed



Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 367
Skąd: Stg/Warszawa
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 00:06   

conpress, nie twierdzę, że castrol to zły olej.. tylko, że ten polski Castrol jest słaby.. poprzedni właściciel w eclipse miał zalane castrol (wprawdzie edge, ale to wciąż castrol) i popychacze zaczęły dawać o sobie znać.. po zalaniu royal purple przestały (przy tym ani kropla oleju przez 10kkm się nie spaliła).. teraz na millersie też jest ok :) zresztą o jakości castrola w polsce źle mówią różni tunerzy..

także jak Castrol to tylko z górnej półki i zaufanego źródła.. czytałem, że TWS Motorsport jest spoko (chociaż też to różnie bywa z opiniami).. ale jest nawet droższy niż Millers :roll:

te oleje, które wymieniłem najczęściej nie mają oficjalnej dystrybucji w Polsce lub dystrybutorzy dopiero raczkują, więc nie ma co się dziwić, że nie są zbyt znane u nas.. ale na zachodzie z tego co się orientuję to mają dobrą opinię.. linki do zaufanego sklepu, w którym się zaopatruję też podałem także wiadomo gdzie je dostać :wink:

jeszcze jeden, o którym słyszałem pozytywne opinie to Red Line.. a używany wcześniej przeze mnie Royal Purple nie ma w ofercie 10w60
Ostatnio zmieniony przez D2 Wto Mar 30, 2010 00:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lincoln
MEGA MODERATOR



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 3311
Skąd: Osiek
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 00:12   

Motul to najlpesza opcja, na lato spokojnie styknie 10w-40, rozlewane tylko w Francji w jednej fabryce, nie słyszałęm jeszcze negatywnej opniii, a ceny w jednym ze sklepów w GDa sa atrakcyjne,:)
 
 
 
Krzysztof
moderator



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 14807
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 00:34   

na forum Alfoholików polecają do mojej alfy motul 10w60 więc nad taki będę się zastanawiał ale najpierw poszukam co zaleca instrukcja no i wezmę pod uwagę by jednak zostać przy cyferkach co sa teraz czyli 10W40

mam jednak nadzieję że temat sie rozwinie bo to nie tylko chodzi o moje auto
_________________
Człowiek może osiągnąć wszystko czego pragnie, jeśli tylko pomoże innym w osiągnięciu tego – czego oni pragną.
Zig Ziglar

Moja Niemiecka Taryfa
http://www.autostarogard.pl/viewtopic.php?t=7001
 
 
 
Bushido
Mistrz Kierownicy



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 3494
Skąd: brać na paliwo?
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 00:39   

Valvoline Dura Blend 10W40- ten olej jest o połowę tańszy od Motula a parametrowo mało się różnią ;)
_________________

 
 
conpress
moderator



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 2771
Skąd: z bliska
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 00:59   

D2 napisał/a:
conpress, nie twierdzę, że castrol to zły olej.. tylko, że ten polski Castrol jest słaby (..)

..ja nie twierdzę że jest idealny.. tylko że nikt nie podjął się do tej pory niezależnego badania dostępnych u nas olejów w tych samych klasach..

dlatego też uważam - na co przystał też Huragan -
Huragan napisał/a:
(..) wlalem castrol edge 10w60 i mysle ze to dobry plan :) (..) Ogólnie jestem zdania ze wystarczy czesciej zmieniac ten olej nawet sredniej jakosci i powinno byc ok
,
a że dopóki nie dowiemy co naprawdę jest w tych opakowaniach ...zostaje zmieniać nam często oliwę w silniku i bedzie OK!!!

D2 napisał/a:
(..) czytałem, że TWS Motorsport jest spoko (chociaż też to różnie bywa z opiniami)..

..właśnie - jak sam napisałeś - różnie bywa z opiniami!!

D2 napisał/a:
(..)jeszcze jeden, o którym słyszałem pozytywne opinie to Red Line.. a używany wcześniej przeze mnie Royal Purple nie ma w ofercie 10w60

..Red Line, Red Purple - to świetne oleje które moi znajomi stosują z powidzeniem za wielką wodą.. tyle że te skondinąd świetne oleje są wręcz aż za dobre do normalnych-cywilnych silników..

Krzysztof napisał/a:
na forum Alfoholików polecają do mojej alfy motul 10w60 więc nad taki będę się zastanawiał ale najpierw poszukam co zaleca instrukcja no i wezmę pod uwagę by jednak zostać przy cyferkach co sa teraz czyli 10W40 (..)

..jak zalecają Alfaholicy, oraz jak zauważa większość z nas - zalej auto olejem z parametrem 10W60...!! (marka oleju wg własnych preferencji - bo tak naprawdę w danych klasach różnic specjalnych nie ma..)
Na pewno nie zaszkodzisz silnikowi..!! co najwyżej pomożesz złapać mu oddech.. a 10W40 to lej do Dodga, a nie turbodoładowanej "fałki", która ma zostać poddana pewnym modom..
_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

Jeśli facet mówi, że coś naprawi, to znaczy, że to zrobi. Nie trzeba mu o tym cały czas co pół roku przypominać..

 
 
Krzysztof
moderator



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 14807
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 01:09   

tylko się zastanawiam dlaczego serwis zaleca 10w40 selenie i nic innego,
_________________
Człowiek może osiągnąć wszystko czego pragnie, jeśli tylko pomoże innym w osiągnięciu tego – czego oni pragną.
Zig Ziglar

Moja Niemiecka Taryfa
http://www.autostarogard.pl/viewtopic.php?t=7001
 
 
 
conpress
moderator



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 2771
Skąd: z bliska
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 01:15   

Krzysztof napisał/a:
tylko się zastanawiam dlaczego serwis zaleca 10w40 selenie i nic innego,


..dlaczego Selenie - chyba nie muszę wyjaśniać.. :lol:

10W40 - też łatwo wyjaśnić.. zobacz (jak masz ku temu możliwość) jakie oleje do aut cywilnych były na Topie w momencie premiery GTV....
_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

Jeśli facet mówi, że coś naprawi, to znaczy, że to zrobi. Nie trzeba mu o tym cały czas co pół roku przypominać..

 
 
D2
Kierowca kat. B
Forever Eclipsed



Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 367
Skąd: Stg/Warszawa
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 01:20   

producenci aut chyba mają podpisane umowy z producentami olejów i wtedy zalecają produkty jednej marki ;) citroen - total, fiat - selenia itp itd

tak z ciekawości patrzyłem po ofercie motula i na żadnej oficjalnej stronie nie znalazłem, żeby produkowali olej 10w60.. pewnie będzie trzeba inną markę oleju w tym przypadku wybrać..

jeśli zdecydujesz się na 10w40 i silnik masz zdrowy, się nie poci itp. to lepiej wybrać pełen syntetyk (motul 300v, millers cfs, royal purple).

Valvoline Dura Blend 10W40 to akurat półsyntetyk.

conpress napisał/a:
..Red Line, Royal Purple - to świetne oleje które moi znajomi stosują z powidzeniem za wielką wodą.. tyle że te skondinąd świetne oleje są wręcz aż za dobre do normalnych-cywilnych silników..

a w jakich autach oni je stosują? ;) mój samochód akurat pochodzi zza wielkiej wody, więc staram się stosować oleje również stamtąd.. no i takie mam zalecenia producenta..
Ostatnio zmieniony przez D2 Wto Mar 30, 2010 01:27, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Lincoln
MEGA MODERATOR



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 3311
Skąd: Osiek
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 01:53   

Motul 10w-40 kosztuje 95zł za 5l, to wychodzi na to, że valvoline 47zł za 5l - biore bez zastanowienia!!!
TAk szczerze to5w-40 ma sens zimą, latem praktycznie nie ma miedzy nimi różnicy, bo chodzi o żadkość przy mrozach i proszę nie pisać, że u jednego producenta 10w40 to to samo co u drugiego, to bzdura, potwierdzona testami ludzi ktorzy posiadaja wskaźnik temp oleju (źródło Technika Motoryzacyjna wydanie marcowe)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12